Bieganie w parku

W niedzielę, 1 września 2019 r., odbyło się w Spytkowicach wyjatkowe wydarzenie „Spytkowice w zdrowej atmosferze”. Jedną z głównych atrakcji była już 5. edycja biegu „Gonitwa Podhalańska”.

Ekologicznie

Mimo że ostatni weekend wakacji był wyjątkowo upalny, na boisku sportowym w Spytkowicach zebrał się tłum mieszkańców gminy. Fundacja IDEA (Instytut Działań Edukacyjno Aktywizujących) namówili mieszkańców do wzięcia udziału w wydarzeniu, aby spędzili ten dzień wspólnie i aktywnie. Celem imprezy były też działania edukacyjne i promocyjne na temat poprawy jakości powietrza.

Podczas spotkania można było też skorzystać z porad Ekodoradcy z Urzędu Gminy Spytkowice, Pawła Jaromina. Stanowisko cieszyło się dużym powodzenie, wielu mieszkańców miało pytania o jakość powietrza, segregację odpadów, odnawialne źródła energii itd. Można było też otrzymać materiały edukacyjno-informacyjne na temat ochrony środowiska, np. powietrza oraz porady dotyczące m.in. ekologicznych źródeł ogrzewania czy odpowiedzi z zakresu małopolskiej uchwały antysmogowej.

Aktywnie i na sportowo

Bieg „Gonitwa Podhalańska” to ważne wydarzenie w życiu mieszkańców regionu. Każdy z uczestników mógł wybrać dystans i poziom trudności – bieg górski na 10 km i 4 km po malowniczych okolicach Spytkowic.

Co więcej, odbyła się także klasyfikacja Służb Mundurowych i biegi dla dzieci oraz popularna wśród osób starszych rywalizacja Nordic Walking. Bieg z przedszkolakami rozpoczął „Gonitwę Podhalańską”. Na trasie przygotowano jednak szereg przeszkód, np. strome górki, stogi siana, paczki itd., ale w nagrodę zorganizowano też gry, różne zabawy i konkursy z nagrodami.

E. / pixabay / wal_172619