Każdy szczeniak potrzebuje naszej miłości, uwagi, ale i cierpliwości oraz czasu, aby zaczął uczyć się tego, na czym nam zależy. Wiele zależy też od rasy, dlatego warto najpierw poznać osobowość np. bobtaila, buldoga francuskiego czy beagle’a, a potem podjąć decyzję o zakupie.

Skuteczne triki

Zanim szczeniak będzie gotowy na dorosłe życie, czeka go wiele nauki oraz poznawanie świata. Musi mieć kontakty z innymi ludźmi i psami, a także poznać nowe miejsca i sytuacje. Poza tym jego właściciel musi mieć świadomość jego wszystkich potrzeb i na bieżąco na nie reagować i rozumieć psią psychikę. Jak jednak osiągnąć oczekiwane efekty? 

O dobre nawyki i zachowania trzeba zacząć troszczyć się jak najwcześniej, wykazując się cierpliwością, ale i konsekwencją w swoich oczekiwaniach. Ważne jest też, aby systematycznie ćwiczyć z psem. Przydadzą się też pomoce takie jak przysmaki na nagrody. 

Socjalizacja

By szczeniak wyrósł na mądrego psa, który daje sobie radę w różnych sytuacjach i nie reaguje paniką, powinien przejść proces socjalizacji. Jego przewodnikiem jesteś właśnie Ty, dlatego przemyśl, jakie sytuacje mogą być dla niego stresujące i problematyczne – podróż tramwajem lub autem, spotkanie z innym psem lub ludźmi. Młody pies, który jest umiejętnie oswajany, szybko zyska pewność siebie.

Trening socjalizacyjny polega właśnie na zapewnieniu mu kontaktów z innymi ludźmi i psami, np. w pociągu, w pracy, wizyty gości w domu, a także hałas, przebywanie w tłumie, podróżowanie komunikacją miejską. Gdy maluch ma 3 tygodnie, zaczyna być ciekawy świata i staje się odważniejszy oraz chętny do poznawania.

Ustalanie granic i zasad

Każdy pies chce być przewodnikiem stada i walczy o tę pozycję – stara się zdominować właściciela. Często mu się to udaje, z czego nie każdy zdaje sobie nawet sprawę. Wybrane rasy walczą o to mocniej – jak m.in. cane corso, a inne – jak m.in. owczarek bobtail – są łagodne. 

Zasady wprowadzają porządek, ale też dają psu pewne poczucie bezpieczeństwa. Gdy pozna oczekiwania właściciela i swoje prawa, zapewni mu to spokój i brak stresu. Do tego momentu nie rozumie Twojego niezadowolenia i ew. karcenia, gdyż nie wie, co może, a czego nie – dlatego też w tym przypadku konsekwencja ma znaczenie kluczowe. Zaowocuje to również lepszą relacją między Wami – w ten sposób pogłębia się też zaufanie. Ustal i pokaż pupilowi, co mu wolno, a czego nie – że gryzienie mebli czy kapci nie jest dobre. Nie ulegaj jego kaprysom – jeśli raz dasz się złamać, pies szybko nauczy się to wykorzystywać. 

Poznaj psie potrzeby

Pamiętaj o dawce ruchu oraz zabawkach, które będą w tym pomocne, a także poświęcaj mu czas – nie całą dobę, bo pies musi też umieć zająć się sobą, ale czas na wspólne spędzenie czasu jest niezwykle ważny. Zwykle zachowania, które uznajemy za nieodpowiednie – również agresja, są wynikiem niezaspokojenia potrzeb zwierzaka. 

Musisz nauczyć się je rozpoznawać i je realizować. Węszenie, spokojne poznawanie terenów – osiedla, okolicy, mieszkańców, kontakty z psami i ludźmi, zabawa, zdobywanie jedzenia itd. to kilka z nich. Pomocne będą też różne naturalne gryzaki (jak poroże), zabawki interaktywne (zaspokoją potrzebę zdobywania pożywienia), a także szarpak, który zaspokoi potrzeby łowieckie. 

Trenuj też z psem i ucz go różnych sztuczek – zbudujesz w ten sposób więź z psiakiem. Pamiętaj, że każda rasa ma swój charakter, ale też każdy pies jest inny i wymaga innego podejścia oraz pracy. Najważniejsza jest cierpliwość, zaangażowanie i miłość.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.macoes.pl/

Ewelina, f: 3194556 / pixabay